ZUS DRA” deklaracja za pełny miesiąc

5 maja 2018

Składki za niepełny miesiąc

Jak zapewne wielu z Was wie, rozpoczynając działalność w połowie miesiąca  mamy możliwość opłacenia składek społecznych (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) za tyle dni ile podlegaliśmy ubezpieczeniu. Np rozpoczynając działalność 23 marca nie musimy  płacić 200,16zł, a jedynie za 9 dni tj 58,10 zł.

Nowa deklaracja ZUS DRA za pełny miesiąc

W pierwszym miesiącu musieliśmy przygotować deklarację ZUS DRA za (niepełny)marzec i wpłacić pieniądze do 10 kwietnia. Niestety za kolejny pełny miesiąc musimy przygotować nową deklarację ZUS DRA(już za pełny miesiąc) i ją również wysłać do ZUS. Jak to zrobić najprościej? Wg mnie za pomocą PUE „Platformy Usług Elektronicznych” ZUS oraz podpisując dokumenty darmowym „profilem zaufanym”.

Możemy taki kpl dokumentów przygotować i wysłać

  • pomiędzy 1, a 10 dniem po miesiącu za jaki sporządzamy dokumentację w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności  czyli w przypadku gdy opłacamy składki tylko za siebie 
  • pomiędzy 1, a 15 dniem po miesiącu za jaki sporządzamy dokumentację w przypadku zatrudniania pracowników i opłacania za nich składek

czemu system blokuje wcześniejszą wysyłkę dokumentów to tylko ZUS wie.

Pozytywną informacją jest to, że za kolejne okresy jeżeli nic się nie zmieni (np chorobowe L4, przejście z „małego” ZUS na „duży”) nie musimy już ponownie wysyłać deklaracji w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności.

Jak w prosty sposób wysłać nową deklarację ZUS DRA

W pierwszej kolejności zakładamy profil dla przedsiębiorców na stronie ZUS https://www.zus.pl/portal/rejestracja.npi?rejestracjaTyp=dlaPrzedsiebiorcy

Przechodzimy do zakładki „ePłatnik” górny prawy róg, następnie za pomocą kreatora wybieramy obsługę rozliczenia i wybieramy „Nowy komplet rozliczeniowy na podstawie danych z poprzedniego miesiąca” dzięki tej opcji praktycznie nic nie będziemy musieli uzupełniać bo portal skorzysta z naszych danych zapisanych w systemie ZUS.

Następnie standardowo wybieramy miesiąc za jaki składamy deklarację, uzupełniamy stopę % wypadkowego (od kwietnia 2018 nastąpiła zmiana jest to 1,67%).

Po wyliczeniu dokumentu może przystąpić do wysyłania deklaracji. Zapewne wielu z was podobnie jak ja będzie miało w tym miejscu problem bo program automatycznie chce instalacji elektronicznego podpisu za pomocą którego uwierzytelnimy naszą wysyłkę. Nie o to nam chodzi aby korzystać z komercyjnych rozwiązań skoro można zrobić to równie dobrze bezpłatnym profilem zaufanym.

Konfiguracja konta PUA w ZUS

Należy skonfigurować epłatnika, w tym celu w głównym menu strony wchodzimy w ustawienia/ustawienia konta a następnie wybieramy podpisywanie dokumentów profilem zaufanym ePuap

Stron przy zapisywaniu ustawień poprosi nas o ponowne zalogowanie się na stronę ZUS i możemy już wysyłać nasze dokumenty za pomocą profilu zaufanego, gdzie po zalogowaniu się otrzymamy na zdefiniowany nr telefony kod autoryzacyjny podobnie jak w przypadku bankowości elektronicznej.

Gotowe

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *